Історія школи
ІСТОРІЯ
З історичних джерел ми дізналися, що ще до Австрійської влади на Буковини існували монастирські школи.
У 1816 році почала своє існування Тереблеченська школа – дев’ята школа на Буковині і перша школа відкрита у румунському селі. Вона мала статус романо-католичної школи, під безпосереднім керівництвом романо-католичної церкви Сирета, колишньої столиці Молдавської держави. Тільки у 1863 році Тереблеченська школа перейшла до відомства Сиретьського Протопопства.
Будинок під школу, два гектара землі під сад та один гектар для сільськогосподарських робіт подарував селу сільський священик Пилип Ієремійович Дубеу. За це школа носила його ім’я до 1944 року.
Правою рукою священика та першим вчителем школи був Василь Цинтіла, автор першого румунського календаря.
Історичним джерелом і документальним свідченням цих подій служить звернення Цинтіли до Австрійського вельможі Франческа Карола від 3 серпня 1823 року, в якому він просить підвищення платні за вчителювання, так як у нього було сім діточок та жінка і жили вони вбого. На разі він так і не отримав жодної допомоги і помер в бідності.
Навчання було дуже складним, враховуючи той факт, що в одному класі навчалися діти з румунських, німецьких, польських, українських та єврейських родин. У 1823 році німці добилися відкриття окремого класу для своїх дітей, а решта так і продовжували навчатися разом. Відомо що у 1863 році в школі навчалися 38 учнів, а вчителем був Малаковський.
Переломним позитивним моментом для румунських дітей стало призначення Костянтина Стефана Ботезата на чолі школи у 1868 році. Уродженець Сирета вн отримав освіту у Відні.
Число учнів школи зростає за рахунок дітей сусідніх сіл: Станешти, Поляни, Синівців, Опришан де ще не існувало державних шкіл.
Згідно статистиці початкових шкіл Буковини 1894 року (червень) у Тереблечі на той час у румуномовній школі:
-
число дітей шкільного віку – 401, з яких 199 хлопців та 202 дівчат,
-
з них: 1 німець, 308 румунів, 5 українців, 87 поляків,
-
за віросповіданням: 87 – романо-католиків, 11 – греко-католиків, 302 – православних, 1-евангелик,
-
число дітей охоплених навчанням – 213, з них – 124 хлопців та 89 дівчат.
Вчителювали: Костянтин Ботезат, Костянтин Корвін – вчителі з загальних дисциплін, з релігії – Краус для романо-католиків та Іларіон Драчінський для православних, шкільний інспектор та голова – Дмитро Селескі.
У німецькій школі, створеній у 1874 році:
-
число дітей шкільного віку – 266, з яких 125 хлопців та 141 дівчат,
-
з них: 260 німців, 3 українців, 3 поляків,
-
за віросповіданням: 49 – романо-католиків, 3 – греко-католиків, 189 - евангеликів, 25 – мозаїків,
-
число дітей охоплених навчанням – 240, з них – 144 хлопців та 126 дівчат,